Rajd pieszy

XIII Rajd Edukacyjny Szlakiem Walk Wrześniowych 28 pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii w Gminie Zgierz

W niedzielę 29 września 2019r., odbył się XIII Rajd Edukacyjny „Szlakiem Walk Wrześniowych 28 pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii w Gminie Zgierz", zorganizowany przez Zgierski PTTK, Urząd Gminy Zgierz, Szkołę Podstawową im. Jana Kasińskiego w Białej, Urząd Miasta Zgierza – Wydział Sportu, Muzeum Miasta Zgierza, Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” w Łodzi.

Celem rajdu było:

1. przeprowadzenie swoistej lekcji historii, podczas której młodzież w 80.rocznicę wybuchu

II wojny światowej, pozna miejsca związane z przemarszami oraz walkami odwrotowymi

oddziałów Armii „Łódź” –28.pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii

na terenie Gminy Zgierz (7/8.09.1939); tegoroczny rajd prowadzić będzie głównie

tematycznymi szlakami historyczno-turystycznymi, opracowanymi przez pana Stanisława

Frątczaka;

2) promocja zdrowego i aktywnego stylu życia;

3) kształtowanie nawyków kulturalnego i bezpiecznego poruszania się na trasach

turystycznych.

Na starcie od organizatorów otrzymaliśmy prowiant w postaci batonu, soczku, pamiątkowy znaczek oraz fragment mapy Gminy Zgierz z naniesionym przebiegiem trasy wraz z tematycznymi materiałami historycznymi.

Piesza trasa rajdu przebiegała szlakiem walk Kresowej Brygady Kawalerii oraz 28  pułku Strzelców Kaniowskich od stacji PKP Swędów – Las Szczawin – krzyż z tablicą św. Huberta – Kębliny ( obelisk ) – Biała ( cmentarz ) – Biała ( szkoła ).

Rajd rozpoczęliśmy o godzinie 11.00. Czerwonym szlakiem leśnymi ścieżkami doszliśmy do

krzyża. Następnie skręciliśmy w prawo i szlakiem żółtym doszliśmy do Kęblin. Tam przy obelisku odbyło się spotkanie grup turystycznych i krótka uroczystość z udziałem „Strzelców Kaniowskich”, pocztu sztandarowego ze Szkoły Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Besiekierzu Rudnym oraz zgierskich harcerzy. Kwatermistrz p. Adam Zamojski z Urzędu Miasta Zgierza zapoznał grupy z przebiegiem walk na tym terenie. Złożono wieniec i zapalono znicze. Po uroczystości wyruszyliśmy drogą asfaltową w kierunku Białej. Następnym miejscem docelowym był cmentarz parafialny w Białej, gdzie  znajduje się wspólna mogiła poległych w nocnej walce 7/8 września 1939r. żołnierzy 28 pSK. Po krótkim przemówieniu przez p. A.Zamojskiego razem z członkami Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” oraz zgierskimi harcerzami uczczono ich pamięć zapalając znicze. Zakończenie rajdu miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej. Na uczestników czekał wspólny poczęstunek – herbata, pieczywo, gorące kiełbaski oraz pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego z 1939r.

W rajdzie brali udział następujący uczniowie: Julia Plewka, Wiktoria Plewka, Igor Andrysiak, Jacek Romek, Kinga Olejniczak, Igor Makuch oraz Miłosz Kuzański. Dziękuję rodzicom za przywiezienie i odwiezienie dzieci oraz za poświęcony czas.