IX Zjazd byłych wieźniów z obozu w Łodzi i Dzierżąznej

06 listopada 2018 roku odbył się X Zjazd byłych więźniów Obozu Koncentracyjnego dla Małoletnich w Łodzi i Dzierżąznej. Uroczystość rozpoczęła masz święta w parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej. Następnie obecni więźniowie oraz goście przybyli do Szkoły Podstawowej w Białej, by zwiedzić Izbę Pamięci Narodowej w Białej. Przewodnikami po izbie były uczennice klasy VII, które przedstawiły zwiedzającym historię obozu w Dzierżąznej. W szkole znajduje się wystawa Murali Bałut oraz prace konkursowe dzieci z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, co stanowiło dodatkową okazję do podjęcia dyskusji na temat historii w rozmowach gości ze społecznością uczniowską. Na zakończenie więźniowie poczęstowali wszystkich uczniów naszej szkoły słodkościami.

Podczas przejścia ze szkoły do sali OSP w Białej więźniowie oglądali mural widniejący na  budynku szkoły, ten moment był okazją do rozmowy o codziennym życiu w obozie, ciężkiej pracy dzieci, wysiłku i wytrwałości w codziennych trudach.

W Sali OSP odbyła się część oficjalna uroczystości, w której wzięli udział przedstawiciele Gminy Zgierz, okoliczni mieszkańcy, pracownicy oraz społeczność uczniowska ze szkół gminnych. Wystąpienia zaproszonych gości, wykłady na temat obozów w Łodzi i w Dzierżąznej, wypowiedzi więźniów, dostarczyły uczestnikom wielu wzruszeń. Stanowiły niezapomnianą i bardzo interesującą lekcję historii, tak okrutnej, pełnej cierpienia i niesprawiedliwości.

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia obejrzeli okolicznościowy występ uczniów Szkoły Podstawowej w Białej, poświęcony 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Zjazd Więźniów jest szczególnym wydarzeniem mającym miejsce w naszej placówce, pełnym wzruszeń, niezwykłych rozmów, ciepłych uśmiechów i niezapomnianych spotkań. Jesteśmy dumni i zaszczyceni obecnością tak ważnych dla nas gości, pozostawiających w naszych sercach wiarę i nadzieję w mądrość ludzi kreujących naszą rzeczywistość, dających początek refleksji nad wartością życia.

Organizatorem Zjazdu było Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej. Gospodarzem i organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Jana Kasińskiego w Białej.