Szkoła Podstawowa |im. Jana Kasińskiego

dyrektor p. Sławomir Truszkiewicz

95-001 Biała ul. Kościelna 4

Tel: 42 717-84-13

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 335630
  • Do końca roku: 255 dni
  • Do wakacji: 62 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Białej

Kościelna 4

95-001 Biała

Tel: 42 717 84 13

spbiala@gminazgierz.pl

Kalendarium

Sobota, 2024-04-20

Imieniny: Agnieszki, Amalii

Rok szkolny 2015/2016

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


  1 września 2015 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 zainaugurowana mszą świętą w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Białej. Po mszy rodzice, uczniowie i nauczyciele przeszli do szkoły, gdzie nowy dyrektor - Sławomir Truszkiewicz powitał zaproszonych gości: Marka Matuszewskiego - Posła na Sejm RP, Barbarę Kaczmarek - Wójt Gminy Zgierz, Bożenę Frank - Kierownika Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Gminy Zgierz, ks. Marka Lambę - proboszcza parafii, Tomasza Stańczykowskiego - Radnego Gminy Zgierz oraz Przewodniczącego Rady Rodziców, Magdalenę Hauke oraz Małgorzatę Błaszczyk - zastępcę Przewodniczącego Rady Rodziców, a także nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, rodziców i uczniów. Rozpoczęcie roku było okazją do oficjalnego powitania dyrektora oraz przekazaniu mu obowiązków przez Panią Wójt. W czasie uroczystości Rada Sołecka podziękowałą za wieloletnią współpracę Pani Magdalenie Hauke oraz przywitała dyrektora szkoły. Po przedstawieniu Rady Pedagogicznej, wytąpieniach gości uczniowie z nauczycielami przeszli do klas na spotkania z wychowawcami.



11 września - rocznica mordu mieszkańców wsi Biała


   11 września odbył się apel upamiętniający wydarzenia z września 1939 roku oraz mord mieszkańców wsi Biała. Uczniwoie klasy III pod kierunkiem wychowawcy - Ewy Kowalewskiej przypomnieli o bolesnych dla społeczności lokalnej wydarzeniach, składając hołd. Zaproszeni goście - Barbara Kaczmarek - Wójt Gminy Zgierz oraz Bożena Frank - Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych a następnie delegacje klas złożyły kwiaty oraz znicze pod tablicą z nazwiskami ofiar.



Rajd Edukacyjny


   27 września 2015 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej wzięła udział w IX Rajdzie Edukacyjnym Szlakiem Walk Wrześniowych 28 pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej BK. Uczestnicy pieszo przebyli trasę Biała - Cyprianów - Szczawin Las - Kębliny - Besiekierz. Celem rajdu było przybliżenie uczestnikom historii naszej okolicy, promocja zdrowia i aktywnego spędzania czasu wolnego, a także kształtowanie nawyków kulturalnego i bezpiecznego poruszania się po drogach. W Szkole Podstawowej im. Strzelców Kaniowskich w Besiekierzu Rudnym odbyło się zakończenie i podsumowanie wydarzenia turystycznego, w trakcie którego każdy został poczęstowany napojem i przekąską.


Spektakl profilaktyczny


  28 września uczniowie klas 0-III obejrzeli spektakl profilaktyczny o tematyce zdrowotnej. Udział w przedstawieniach to jedna z form promocji zdrowego stylu życia i kształtowania zdrowych i bezpiecznych nawyków u naszych wychowanków.



Dzień Edukacji Narodowej


  14 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której uczestnicy wysłuchali okolicznościowego listu Pani Barbary Kaczmarek - Wójt Gminy Zgierz odczytanego przez przybyłego na uroczystość Pana Wiesława Olendra - Zastępcę Wójta Gminy Zgierz. Następnie dyrektor szkoły wręczył pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora, zaś na zakończenie uczniowie zaprezentowali przedstawienie przygotowane pod kierunkiem p. Agaty Barzyńskiej. Przybyli goście oraz pracownicy szkoły otrzymali upominki w postaci ciastek i kartek.

  W uroczystości wzięli udział: p. Wiesław Olender - zastępca Wójta Gminy Zgierz, p. Zuzanna Marchewa, p. Tomasz Stańczykowski, p. Piotr Gadomski - Radni Rady Gminy Zgierz, ks. Mariusz Lampa - proboszcz parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Białej, p. Wioletta Głowacka - Sołtys Wsi Biała, p. Romana Zając - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Białej, p. Małgorzata Błaszczyk - Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Blanka Hauke - dotychczasowa Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białej.


Święto Warzyw i Owoców


   5 listopada w naszej szkole pdbyło się Święto Warzyw i Owoców. Cała społeczność szkolna zebrała się wspólnie aby uczestniczyć w tym ciekawym wydarzeniu. Każda klasa miała swój udział w przygotowaniu informacji, haseł, wieszyków i piosenek na temat warzyw i owoców. Przygotowania poprzedził konkurs plastyczny, w którym pod hasełm  "Jedz zdrowo - żyj zdrowo" wziął udział co trzeci uczeń z naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas uroczystości "Święta warzyw i owoców". I miejsce z grupy dzieci młodszych zajął - Maciej Grabowski z kl. II, a z grupy uczniów starszych - Jakub Biernaciak z klasy IV. Prezentacje klas poprzedził krótki występ artystyczny uczniów kl. II.

  Dzieci z "0" przedstawiły marchewkę, klasa I - wcieliła się w "Jabłuszka", klasa II zaprezentowała pomarańcze, a III wiedziała wszystko o papryce. W klasie IV w ciekawy sposób zaprezentowano pomidora, klasa V przedstawia zelety śliwek, a VI orzechów.

  Występy uczniów miały za zadanie zapoznać ich z dobroczynnymi właściwościami warzyw i owoców, a także zachęcić dzieci do ich codziennego spożywania. Na koniec wszyscy przystąpili do degustacji smacznych potraw, ciast, soków, przetworów przygotowanych w dużej mierze przez rodziców. Święto warzyw i owoców w naszej szkole było nawiązaniem do programu "Owoce i warzywa w szkole", w którym już ol lat uczestniczymy, wpisując sie tym samym w program profilaktyki zdrowia dzieci.

 

Akademia z okazji 11 listopada

 

    10 listopada odbyły się szkolne obchody Święta Niepodległości. Społeczność szkolna obejrzała występ artystyczny traktujący o wydarzeniach mających wpływ na zmianę tragicznej dla Polski historii. Akademię przygotowali: Ewa Adamska i Seweryn Rutkowski z uczniami klasy 6.


Zajęcia przyrodnicze


    26.11. uczniowie klas 4-6 wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym na temat form ochrony przyrody parków krajobrazowych. Prelekcję prowadził pracownik Parku Krajobrazowego Wzniesieni Łódzkich w ramach projektu: ,,Ziemia wspólnym domem ludzi i zwierząt".


Otwarcie ekopracowni w Szkole Podstawowej w Białej

   02 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Kasińskiego w Białej dokonano uroczystego otwarcia ekopracowni, czego symbolem było przecięcie wstęgi przez pana Wiesława Łukomskiego - zastępcę Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, panią Bożenę Frank – Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Socjalnych Gminy Zgierz oraz pana Sławomira Truszkiewicza – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Białej. W uroczystości uczestniczyli: p. Magdalena Hauke – dyrektor, która zapoczątkowała realizację projektu ekologicznego, ks. Mariusz Lampa - proboszcz parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Białej, przedstawiciele Rady Rodziców, Koła Gospodyń Wiejskich, pracownicy szkoły i uczniowie. W czasie uroczystości dokonano prezentacji projektu „Moja wymarzona ekopracownia – 2015” − Ziemia wspólnym domem ludzi i zwierząt w Szkole Podstawowej w Białej, rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Ekopraconia marzeń”, a także zaprezentowano wystawy tematyczne i występ artystyczny uczniów koła teatralnego. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia pracowni, a także pod okiem uczniów klasy VI mogli przeprowadzać doświadczenia czy wykonywać zadania z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych i urządzeń multimedialnych.

Realizacja projektu wpływa na jakość przebiegu procesów edukacyjnych, poprawę bazy lokalowej i dydaktycznej. Co ważne stanowi istotny krok w dążeniach szkoły do stwarzania realnej możliwości korzystania z nowoczesnych technologii zarówno przez uczniów i nauczycieli, co tym samym rzutuje na podnoszenie atrakcyjności nauczania, pokonywania barier przestrzennych i komunikacyjnych, kształcenie umiejętności kluczowych dla dalszej edukacji. Od początku września w ramach projektu zrealizowano kilka działań, np.: dokonano nasadzeń wokół szkoły w ramach Święta Drzewa, prowadzona jest zbiórka makulatury, uczniowie uczestniczyli w warsztatach o wodzie, ochronie środowiska, wzięli udział w konkursach ekologicznych, samodzielnie badali poziom kwasowości wody i gleby. Podane przedsięwzięcia spowodowały, że uczniowie poszerzyli wiedzę o ekologii, formach ochrony przyrody, przeprowadzili szereg doświadczeń, nauczyli się korzystać z dostępnych urządzeń i pomocy w celu zgłębienia wiedzy, poszerzyli zdolność współpracy, organizacji czy wymiany wiedzy i umiejętności. Podane fakty dowodzą, iż realizacja projektu przynosi wymierne efekty na wielu płaszczyznach, co jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW.

Sala marzeń” w Szkole Podstawowej w Białej


      Grudzień 2015 roku dla dwóch nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Białej (Agaty Barzyńskiej i Katarzyny Zaborowskiej)  stał pod znakiem szczególnej pracy ukierunkowanej na realizację projektu „Sala marzeń”, którego celem było zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni pod kątem pracy z uczniami posiadającymi orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Efektem wytężonej pracy jest stworzenie gabinetu przystosowanego do pracy z uczniami ze zdiagnozowanymi niepełnosprawnościami intelektualnymi, z niedosłuchem, autyzmem. Sala wyposażona jest w nowe meble, sprzęt multimedialny: komputery, dywan multimedialny, magnetofon, multimedialne programy edukacyjne, różnorodne pomoce dydaktyczne i materiały plastyczne służące rozwijaniu wszelkich kompetencji uczniów korzystających z terapii.

Wielkim sukcesem było zakupienie dywanu multimedialnego wraz z pakietem pomocy, gdyż jego zastosowanie w codziennej pracy z uczniem sprzyja rozwijaniu procesów poznawczych, wpływa na podnoszenie motywacji do działania, samokontroli, samooceny, umożliwia dziecku osiągnięcie sukcesu, a przez to rzutuje na podnoszenie poczucia własnej wartości i sprawstwa.

Stworzenie sali na miarę XXI wieku wpływa na jakość procesów edukacyjnych i terapeutycznych, ponadto stanowi o trosce i zaangażowaniu dyrektora szkoły – Sławomira Truszkiewicza w rozwijanie posiadanej bazy dydaktycznej, a przede wszystkim dostosowywanie warunków nauki do potrzeb psychoedukacyjnych wychowanków.


 

Kiermasz Bożonarodzeniowy

   Świąteczny kiermasz wpisał się już na stałe w kalendarzu  imprez  naszej szkoły. W tym roku odbył się on 25 listopada . Kiermasz organizowany był przez nauczycieli szkoły- p. Annę Wójcik, Katarzynę Zaborowską i Annę Andryszczak. Do pracy przy nim włączyli się uczniowie, wychowawcy i rodzice. Wszystkie ozdoby wykonane były własnoręcznie. Przygotowane ozdoby cechowała oryginalność, różnorodność i estetyka wykonania. Na stoisku królowały przepiękne  aniołki, stroiki, bombki, mikołaje, choinki, filcowe zawieszki, gipsowe figurki,świeczniki  itp. Na stoiskach znalazły się także pachnące, pięknie przystrojone pierniki wykonane pod kierunkiem p. Agaty Barzyńskiej przez podopiecznych świetlicy szkolnej. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kupujących zarówno uczniów, rodziców, jak i gości naszej szkoły. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby placówki. Kiermasz zakończył się sukcesem! Niemal wszystko zostało sprzedane. Kolejny sukces zmobilizuje nas na pewno do działania w przyszłym roku.


Warsztaty Wielkanocne

   11 lutego 2016 roku na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty wielkanocne prowadzine przez p. Beatę Skalską. W wydarzeniu wzięli udział wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgierzu. Grupa uczniów lepiła z gliny świąteczne ozdoby. Uczestnicy zajęć wykazali się dużą kreatywnością tworząc rozmaite  przestrzenne figurki nawiązujące do nadchodzących świąt. Podsumowaniem spotkania było przekazanie dyplomów i figurek naszym gościom, pamiątkowych zdjęć i podziękowań. Mamy nadzieję, że wydarzenie wpisze się w stały kalendarz spotkań i rozpoczeni owcną współpracę międy placówkami także na innych płaszczyznach.


Dzień Ziemi

    22 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas przygotowali hasła promujące postawy ekologiczne, sprzyjajace dbaniu o nasze środowisko. Do haseł wybrane klasy namalowały plakaty. W czasie apelu rozstzygnięto konkursy przyrodnicze: "Ekotest" -  dla klas młodszych i "Bądź przyjazny dla środowiska" - starszych. Nagrodzono również osoby przebrane za Ziemię.


Obóz w Międzygórzu


   W dniach 12.05-16.05.2016r. dziewięcioro uczniów z klas VI naszej szkoły wzięło udział w obozie szkoleniowym EUROWEEK. Obóz ten został zorganizowany przez Europejskie Forum Młodzieży i odbył się w Międzygórzu. Uroki Kotliny Kłodzkiej uczestnicy mogli podziwiać podczas zorganizowanej dla nich wycieczki do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej oraz na spacerach po okolicach Międzygórza.

   Program EUROWEEK – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie funkcjonować w społeczeństwie dzisiejszej Europy. Realizowane jest to przez rozwijanie w młodzieży najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych: autoprezentacji, prowadzenia konwersacji oraz pracy w zespole.

   Zajęcia prowadzone były przez zagranicznych wolontariuszy w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i grupowych projektów i odbywały się w języku angielskim. W trakcie trwania szkolenia uczestnicy poznawali kulturę krajów wolontariuszy goszczonych przez EFM tj. Azerbejdżanu, Indii, Turcji, Filipin i Meksyku. Podczas obozu uczestniczący w nim uczniowie naszej szkoły rozwinęli swoje umiejętności interpersonalne oraz nawiązali nowe przyjaźnie.