Szkoła Podstawowa |im. Jana Kasińskiego |w Białej

dyrektor p. Sławomir Truszkiewicz

95-001 Biała ul. Kościelna 4

Tel: 42 717-84-13

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 331775
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Białej

Kościelna 4

95-001 Biała

Tel: 42 717 84 13

spbiala@gminazgierz.pl

Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

HISTORIA SZKOŁY

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BIAŁEJ

             Wieś Biała powstała przed 1512 rokiem jako własność szlachecka. Pierwsze wzmianki o szkole w Białej pojawiły się w XIX wieku.

Zachowała się „Lista dzieci zdatnych do szkoły elementarnej wsi szlacheckiej Białej” z roku 1819.  Interesujące jest to, iż wymienione w tym dokumencie wsie, z których pochodzą ówcześni uczniowie, w znacznym stopniu pokrywają się z dzisiejszym obwodem szkoły. W treści innego dokumentu Komisja Rządowa Wyznań Religijnych  i Oświecenia Publicznego powołuje w 1822 r. „Jozefa Gajewskiego na Nauczyciela Szkoły Elementarnej we wsi Białej”. W tamtym czasie teren Białej i okolic znajdował się pod zaborem rosyjskim.

             Słownik  geograficzny podaje opis z około 1880 roku, że  Biała - wieś  i kolonia nad rzeką Czarnówką, powiat brzeziński  i  gmina tegoż nazwiska, posiada kościół filialny, szkołę gminną, urząd gminny. Gmina Biała  powstała w 1859 r.  na mocy ukazu carskiego   z 16 marca 1859 roku (cara Aleksandra  II Romanowa). 

Przed 1939r. szkoła nie posiadała samodzielnego budynku.  Dwie izby lekcyjne mieściły się  w siedzibie ówczesnej gminy,   a jedna izba w pomieszczeniach obecnej poczty, tam mieszkał również kierownik Jan Kasiński. Szkoła liczyła sześć oddziałów, w tym dwie klasy szóste (6 a, 6b). Do szkoły chodziły dzieci polskie i dzieci niemieckie, z Białej i okolic.  Żyły zgodnie  i szanowały się nawzajem.

Budowa nowego budynku rozpoczęła się przed II wojną światową z inicjatywy Adama Słomińskiego – adwokata i społecznika mieszkającego w Dzierżąznej, o którym mieszkańcy mówią, że  finansował inwestycję.  Szkołą kierował wtedy Jan Kasiński.  W 1939 roku stały już mury i więźba dachowa, która spłonęła w czasie okupacji. Na czas wojny budowę przerwano, szkoła została zamknięta.

W latach 1946/1947 nastąpiło wznowienie budowy szkoły.  W 1947 r. budynek został pokryty dachem. W 1950 roku ponowny pożar wstrzymał prace, ale już na 1 maja 1951r.wykonane zostały podłogi we wszystkich klasach, przeniesiono dzieci z budynku w gminie do budynku przy ulicy (obecna nazwa )  Kościelnej 4.  W  szkole były 4 sale lekcyjne i kancelaria. Grup klasowych było 7, starsze dzieci chodziły na godz.8.00, młodsze około południa. Każdy nauczyciel uczył kilku przedmiotów

Przez wiele lat była to siedmioklasowa szkoła o klasach łączonych. Pracowało w niej czworo nauczycieli. Lekcje odbywały się na dwie zmiany. Gdy klasy rozdzielono potrzeba było więcej etatów i pojawili się nowi wychowawcy.

 W 1966r.w wyniku reformy szkolnictwa wprowadzono ośmioletnie nauczanie.

W  1977/78  po ostatecznej likwidacji szkoły w Kęblinach (z powodu bardzo małej liczby uczniów),  dzieci były dowożone  do Białej. Od tego roku została też  powołana klasa zerowa, nazywana wówczas ogniskiem przedszkolnym. Szkoła w Białej liczyła 132 uczniów, pracowało 8 nauczycieli. Pojawiło się nowe zadanie -  dowożenie. W budynku szkoły było pięć  izb lekcyjnych (4 na dole i 1 na górze w mieszkaniu dla nauczyciela),  dwie wynajmowane na terenie wsi: oddział przedszkolny w domu pana Stefana Malinowskiego w Białej, potem w budynku ośrodka zdrowia,  w lokalu po bibliotece gminnej. Przez ponad rok jedna z klas młodszych miała swoją salę lekcyjną w prywatnym domu państwa Jana i Janiny Lewandowskich.

W latach 1980 -1982  budynek szkoły został poddany generalnemu remontowi. Na czas remontu uczniowie zostali przeniesieni do szkoły w Dzierżąznej . Dzieci dojeżdżały autobusem szkolnym. Nastąpiła  likwidacja mieszkań dla nauczycieli w celu pozyskania pomieszczeń szkolnych. Powstała kotłownia, centralne ogrzewanie, wodociąg. Było już 7 izb lekcyjnych (3 duże i 4 mniejsze), świetlica, sekretariat z pokojem nauczycielskim, biblioteka, gabinet dyrektora, toalety i szatnie.

Doniosłym wydarzeniem w 1985 r. było odsłonięcie pomnika na ścianie szkoły upamiętniającego nazwiska mieszkańców Białej zamordowanych przez hitlerowców w 1939r.               Autorem kompozycji plastycznej był Jerzy Wieczorek. W celu pozyskania odpowiedniej płaszczyzny zamurowane zostało okno w sali lekcyjnej.

W latach 1995 - 1997 nastąpiła rozbudowa szkoły, powstało nowe skrzydło. W sposób znaczący powiększyła się powierzchnia użytkowa. Dzięki rozbudowie szkoła pozyskała  3duże  sale lekcyjne, szatnie, toalety. Zlikwidowano wówczas ogródki przyszkolne i rozebrano komórki.

W wyniku reformy oświaty w latach 1998/99  i 1999/2000, szkołę podstawową kończyły dwie klasy: ósma i szósta. Od września 2000 r. szkoła podstawowa została szkołą sześcioletnią.

W roku 2009/2010 przeprowadzono modernizację, dzięki której nastąpiło wiele zmian w wyglądzie samego budynku, jak i jego otoczeniu, poddasze zostało zaadaptowane na potrzeby edukacyjne.  Inwestycja współfinansowana była przez Unię Europejską w projekcie: ,,Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej Szkoły Podstawowej w Białej w celu niwelowania społeczno – ekonomicznych dysproporcji na obszarach wiejskich”. Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia oraz samorealizacji uczniów w oparciu o zmodernizowaną bazę infrastruktury edukacyjnej szkoły.  Dzięki tym inwestycjom szkoła zyskała wiele przydatnych pomieszczeń.  Dotychczas placówka nie miała odpowiednich warunków do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego - nie posiadała sali gimnastycznej ani boiska. Z konieczności lekcje odbywały się na korytarzach. Budowa wielofunkcyjnego boiska i adaptacja części poddasza na salę do gimnastyki korekcyjnej jest częściową rekompensatą braku sali gimnastycznej. Poza tym powstało  Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej ze stanowiskami komputerowymi i oprogramowaniem  o charakterze  edukacyjnym. 

Szkoła Podstawowa dzisiaj

W chwili obecnej budynek szkoły znacznie różni się od wyglądu szkoły dawniej, składa się z parteru i piętra. Na parterze mieszczą się sale lekcyjne, szatnie, pokój nauczycielski, sanitariaty, a na piętrze m.in.: świetlica, sala do zajęć komputerowych, gabinet logopedyczny, biblioteka, sala do zajęć gimnastyki korekcyjnej, gdzie w zależności od potrzeb odbywają się uroczystości, apele, imprezy środowiskowe.

Do szkoły uczęszczają dzieci z Białej,  Dzierżąznej, Ciosen, Cyprianowa, Woli Branickiej, Kęblin, Kolonii Głowy, Warszyc, Bądkowa, Swobody, Leonowa, również z poza jej obwodu.

W roku szkolnym 2013/2014 liczba uczniów wynosi 110, w tym 25 w oddziale przedszkolnym. Pracuje 17 nauczycieli i 7 pracowników administracji i obsługi.

 Na terenie szkoły działa wiele organizacji zrzeszających uczniów chętnych do podejmowania różnych wyzwań. Są to: Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub  Wolontariusza, Dziecięca Drużyna Pożarnicza, Szkolna Kasa Oszczędności, liczne koła zainteresowań: Liga Ochrony Przyrody, koło teatralne, plastyczne, muzyczne, turystyczne,  polonistyczne, historyczne, informatyczne, j. angielskiego,  j. niemieckiego, szachowe, sportowe. Ponadto  dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej realizowane są zajęcia specjalistyczne: terapia pedagogiczna, logopedia, zajęcia wyrównawcze i psychoedukacyjne, gimnastyka korekcyjna. Ponadto wprowadzono funkcję nauczyciela wspierającego oraz założono grupę wsparcia!

Nauczyciele  wraz z uczniami realizują wiele projektów przy wsparciu środków pozyskiwanych z funduszy unijnych, rządowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, Agencji Rynku Rolnego takich jak: „Szkoła Marzeń”, „Zagraj  w zielone, czyli zdrowo i ekologicznie w Szkole Podstawowej w Białej”,  Radosna szkoła,  Owoce w szkole, „Umiem, mogę, potrafię”.  Dzięki nim propagują zdrowy i bezpieczny styl życia, zachęcają do brania udziału  w imprezach rekreacyjnych, sportowych, turystycznych,

 

W szkole pielęgnowana jest pamięć o historii

W budynku szkoły znajduje się ważne miejsce - Izba Pamięci Narodowej w Białej, której otwarcie nastąpiło 18 czerwca 2002r. Izba  jest upamiętnieniem istnienia filii w Dzierżąznej Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego dla Małoletnich w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Historia Izby Pamięci Narodowej w Białej pokazuje doniosłość wydarzeń mających miejsce na terenie naszego regionu w latach 1943-1945 oraz ich znaczenie dla mieszkańców, którzy nie ustawali w dążeniach do przygotowania wyjątkowego miejsca upamiętniającego dzieje regionu i losy więźniarek osadzonych w obozie. Izba jest odwiedzana przez grupy zorganizowane i osoby indywidualne. ,,Odebrano Wam dzieciństwo, dziś dajemy Wam tylko pamięć..." -  te słowa były mottem VIII zjazdu więźniarek obozu z filią w Dzierżąznej, którego współorganizatorem była nasza szkoła.

Na budynku szkoły znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenia z 11 września 1939r. w Białej. Każdego roku tego dnia społeczność szkolna czci pamięć pomordowanych mieszkańców w uroczystym apelu.     

 27 kwietnia 2011r.  odbyła się uroczystość „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Podczas uroczystości  posadzono Katyński Dąb Pamięci dla majora Jana Czecha, córka majora Kalina Kochańska dokonała uroczystego odsłonięcia pamiątkowego obelisku, będącego świadectwem czci i pamięci dla ofiar tragicznych wydarzeń z roku 1940.

Pamięć o losach ofiar ostatniej wojny to także opieka nad mogiłą 28 i 31 pułku Strzelców Kaniowskich na cmentarzu w Białej, udział w akcji ,,Pamiętajmy o starych cmentarzach" - opieka nad cmentarzem wojennym z 1914r. w Dzierżąznej.

 Młodzież naszej szkoły czynnie uczestniczy w uroczystych obchodach z okazji świąt państwowych, w szczególności z okazji Święta Niepodległości i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci wielokrotnie uświetniały występem artystycznym obchody środowiskowe tych świąt. Rocznicę Powstania Styczniowego corocznie czcimy uroczystym apelem. Pamięć o tych ważnych wydarzeniach musi trwać.

 

 

Artykuły