Szkolny Klub Wolontariusza

Szkolny Klub Wolontariusza w Białej powstał w grudniu 2009 roku z inicjatywy wychowawcy świetlicy szkolnej – Pani Agaty Barzyńskiej. Klub zrzesza uczniów szkoły oraz jej absolwentów, zaś rodzice i pracownicy szkoły wspierają działalność organizacji, poprzez aktywne włączanie się w realizację podejmowanych przedsięwzięć. Klub posiada regulamin, określający zasady pracy wolontariuszy. Zgodnie z ideą wolontariatu wszyscy członkowie angażują się  w działania Klubu świadomie, dobrowolnie i nieodpłatnie.

Wrażliwi na potrzeby środowiska wolontariusze swoim działaniem obejmują dwa główne obszary aktywności: środowisko szkolne oraz lokalne. Ponadto biorą udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych, wspierają instytucje i fundacje działające na terenie powiatu zgierskiego. Rodzaj i zakres podejmowanych działań zależy od możliwości psychofizycznych wolontariuszy.

Członkowie Klubu pomagają swoim kolegom w nauce, organizują czas wolny po zakończeniu zajęć, co roku promują idee wolontariatu w czasie Tygodnia Wolontariatu, przygotowują kartki okolicznościowe z okazji świąt dla emerytowanych nauczycieli, przeprowadzają zbiórkę maskotek, słodyczy dla dzieci z ubogich rodzin, a przed świętami Wielkanocnymi realizują projekt „Paczka na święta” polegający na przygotowaniu paczek żywnościowych dla ubogich rodzin. Przygotowanie paczek możliwe jest dzięki warsztatom wielkanocnym, w czasie których uczestnicy tworzą ozdoby świąteczne, sprzedawane podczas kiermaszu. Dodatkowo wolontariusze wspierają Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu, biorąc udział w akcji Pola nadziei czy licytacji dzieł sztuki. Oprócz tego wolontariusze przeprowadzili zbiórkę zabawek, ubrań i pościeli dla ZOZ-u w Wieluniu, oraz pieniędzy dla powodzian. Istotną formą aktywności wolontariuszy jest omawianie współczesnych problemów społecznych, prowadzenie grupy wsparcia, happeningów. Od 2011 roku wolontariusze prowadzą kronikę, w której opisują swoją pracę.

Dla wolontariuszy pomaganie jest wartością kształtującą ich osobowość, mającą wpływ na podejmowane decyzje, działania. Wrażliwość członków Klubu na potrzeby otoczenia, zapał do pracy, niezwykła determinacja i chęci dają niebywałe świadectwo temu, jak istotnym czynnikiem w życiu młodego człowieka jest podejmowanie bezinteresownych przedsięwzięć na rzecz potrzebujących.

Warsztaty wielkanocne